Ідея “Індивідуалістичного Століття” у філософських побудовах Шрі Ауробіндо

Alexander Kihno

Анотація


Історіософська концепція Шрі Ауробіндо Гхоша найбільш повно розгорнута в його книзі “Людський цикл”. У цій праці мислитель обґрунтовує ідею принципової зміни ментально-історичних парадигм, яка, на його перекогнання, починається в першій половині 20-го століття. Завершується те, що він вважав панівною тенденцією останніх століть, тенденцією, яка збігалася з безумовним домінуванням Європи на світовій арені, те, що він називав Століттям Індивідуалізму і Розуму. Шрі Ауробіндо описує цю тенденцію для Європи як початок Століття Протестантизму, Століття Розуму, Століття Бунту, Прогресу, Свободи. Прихід наступного, суб’єктивного Століття для Шрі Ауробіндо неминуче пов’язаний з пробудженням Сходу, для якого внутрішнє суб’єктивне бачення ніколи не було остаточно дезактуалізованим.
М. Бердяєв в “Долі Росії” теж пише про пробудження сплячої Азії, про перспективи, які з цього випливають. Він теж до певної міри відкритий до специфіки східного досвіду. Але для Бердяєва Європа - не локальна цивілізація, яка вичерпує свій цикл розвитку і яка лише за умови зустрічі з Азією може відродитися. Європа для нього - це, перш за все, Християнський світ, він вірить в іманентні можливості духовного відродження Європи і Християнського Світу, раціоналізм і механіцизм Європи для нього не окреслюють всю палітру новоєвропейської екзистенції.
Шрі Ауробіндо пише про настання суб’єктивного Століття, в якому людська душа прокидається і виходить на перший план не тільки в індивіді, але і в цілих спільнотах. Він описує різні ознаки настання суб’єктивного Століття - це і революційна перебудова в сфері релігії, філософії, науки, мистецтва і суспільства, це і пробудження Сходу, це нові, віталістичні тенденції в літературі і мистецтві.

Ключові слова


парадигма; Індивідуалістичний Століття; суб’єктивне бачення; Християнський світ; Суб’єктивний Століття

Повний текст:

PDF

Посилання


Satprem (1989), Sri Aurobindo or The Adventure of Consciousness [Sri Aurobindo ili Puteshestvie soznaniya], Leningrad, Publisher of the Leningrad university, 334 p. [in Russian]

Sri Aurobindo Ghose, (1992), The Human Cycle [Chelovecheskii tsikl] Kazan', New Age, 350 p. [in Russian]

Stankevich, E.O., Gritsanov, A. A.( 2010), Aurobindo Ghose. (Secrets of Initiates) [Aurobindo Ghose. (Tainy Posvyashchennykh)], Minsk, Book House, 256 p. [in Russian]


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.